Grupa
Grupa partnerska: Turystyka - wspólna sprawa

Analiza SWOT czyli słabe i silne strony produktu

   W trakcie spotkań przeprowadzono inwentaryzację zasobów będących w dyspozycji członków Grupy Partnerskiej, które mogłyby zostać wykorzystane do budowy sieciowego produktu turystycznego, jak również analizę silnych i słabych stron produktu turystycznego. Poniżej podsumowano najważniejsze wnioski wynikające z tej analizy.

1. Region turystyczny - Pojezierze Sławskie i Ziemia Wschowska posiada osobliwy mikroklimat, który charakteryzuje się najdłuższym latem i łagodnymi zimami. Obszar o ciekawym, urozmaiconym krajobrazie i stosunkowo dużym zalesieniu, które w Powiecie Wschowskim wynosi ok. 39% ogółu powierzchni oraz dość dobrze rozwiniętej sieci dróg asfaltowych.(17kB)
2. Region słynie z licznych jezior ok. 30 znajduje się na Pojezierzu Sławskim, z których największym jest Jezioro Sława zwane "Śląskim Morzem". Na terenie regionu istnieje urozmaicony świata fauny i flory; można spotkać liczne użytki ekologiczne, parki (Przemęcki Park Krajobrazowy), rezerwaty przyrody czy obszary chronionego krajobrazu; Ponadto region bogaty w zabytki kultury materialnej, szczególnie obiekty architektury sakralnej od XV-wiecznych do XIX wiecznych kościołów , architekturę mieszczańską oraz liczne zabytki architektury szlacheckiej - dwory i pałace.
3. Źle na propagowanie regionu wpływają "sensacyjne" artykuły o trudnościach największego akwenu wodnego w tej części kraju z samooczyszczaniem wód zbiornika. O sukcesach redakcje piszą za rzadko małymi literami a o porażkach zbyt wielkimi na pierwszych stronach gazet;
4. Obszar objęty oddziaływaniem produktu ma rozbudowaną bazę noclegową dla różnej klienteli aczkolwiek brak obiektów hotelarskich o wyższym standardzie (tylko 2 pensjonaty oznaczone jedną*) oraz liczną sieć punktów gastronomicznych i rozrywkowych, w przeciętnym standardzie. Całkowicie brak restauracji serwujących kuchnię regionalną na dobrym poziomie;(24kB)
5. Turysta znajdzie u nas miejsca do aktywnego wypoczynku i błogą ciszę. Może uprawiać sporty wodne m. in.: żeglarstwo, kajakarstwo, win surfing, nurkowanie, pływanie.., inne sporty wyczynowe: motokros, jeździectwo, turystykę rowerową. Obiekty sportowe z każdym rokiem podwyższają swoje zasoby sprzętowe i unowocześniają bazę do uprawiania sportu. Hale sportowe zachęcają do udziału w obozach zespoły sportowe;
6. Dla rowerzystów i piechurów przygotowane są szlaki i trasy, wytyczony jest szlak konny z podwójną pętlą, dla kajakarzy szlaki kajakowe; grupa jednocześnie zauważa konieczność wytyczania nowych tras, które obecnie funkcjonują jako nie wyznaczone i nie opisane.
7. W pejzaż zaczynają powoli wpisywać się gospodarstwa agroturystyczne ze swojską ofertą i dobrym poziomem usług.
8. Turysta znajdzie miejsca związane z legendami i nieprawdopodobne fakty pozostawione przez historię, do ostatnio potwierdzonych należy informacja z 24 lipca 1960, która poświadcza udział biskupa Karola Wojtyły w spływie kajakowym, rozpoczynającym się w Sławie; może zwiedzić liczne różnorodne zabytki architektury sakralnej i świeckiej pozostałe na Ziemi Wschowskiej i w okolicach Sławy, chociażby dawne dwory i pałace szlacheckie, przykłady architektury rezydencjalnej, ciekawe kamienice mieszczańskie w starych częściach Wschowy, Sławy czy Szlichtyngowej oraz zbiory i ekspozycje czasowe w Muzeum Ziemi Wschowskiej i Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie.(18kB)
9. Postacie wywodzące się regionu: Bronisław Geremek - (uczył się w latach 50 we wschowskim Liceum Ogólnokształcącym a ojciec jego był wicestarostą wschowskim) ; Franciszek Niewidziajło - żołnierz WP, który w 1945r. dokonał w Kołobrzegu zaślubin Polski z Bałtykiem; Mariusz Jurasik- srebrny medalista MŚ w piłce ręcznej; Klaudiusz Balcerzak - obecnie radny sejmiku, założyciel wielu zakładów przetwórstwa mięsnego w okolicy, twórca wielu miejsc pracy; Eugeniusz Wachowiak - poeta i literat, oraz jego syn Sergiusz Sterna Wachowiak - prozaik, eseista i kierownik literacki Teatru Nowego w Poznaniu; Ks. Józef Rogaliński - (jezuita) fizyk, wykładowca w XVIII wiecznym Kolegium Jezuickim we Wschowie, autor pierwszego podręcznika z dziedziny fizyki wydanego po polsku; Waleriusz Herberger - pastor gminy ewangelickiej we Wschowie, żyjący na przełomie XVI i XVII wieku. Z uwagi na bogaty dorobek pisarski (spod jego pióra wyszło sporo pieśni religijnych, a także komentarzy do psalmów i medytacji religijnych) określano go mianem "Małego Lutra"; Samuel Fryderyk Lauterbach - pastor ewangelicki i historyk, autor dziejów Wschowy; Mateusz Vechner - lekarz nadworny króla Zygmunta III Wazy; Rafał hrabia Gurowski, kasztelan poznański i starosta Wschowy i nieznany poeta epitafijny z XVIII w, żył w latach 1716 - 1797, zmarł w Dryżynie pod Szlichtyngową i pochowany jest w krypcie Klasztoru oo. Franciszkanów we Wschowie.
10. Obecnie wiodącą rolę w regionie odgrywa turystyka indywidualna, weekendowa, oraz zorganizowany wypoczynek dzieci i młodzieży.
11. Na obszarze objętym oddziaływaniem produktu ciągle za mało jest wypożyczalni sprzętu wodnego, rowerów terenowych czy wypożyczalni sprzętu turystycznego..
12. Turysta powinien koniecznie zobaczyć świat roślin i zwierząt oraz zabytki architektury, interesujące krajobrazy wyeksponowane w wyniku przeprowadzonej inwentaryzacji zasobów.
13. Bezwzględnie potrzebne są wyeksponowane centra lub samodzielne punkty informacji turystycznej z wyczerpującą ofertą turystyczną, gdyż obecnie mieszczące się w urzędach samorządu terytorialnego, nie spełniają oczekiwań indywidualnego turysty. Punkty powinny być w centrach handlowych, przy przystankach, na ośrodkach wypoczynkowych. ciekawą propozycją są coraz to pojawiające się w miastach elektroniczne kioski informacji turystycznej.(20kB)
14. Potrzebujemy wyczerpującej informacji z mapkami o osobliwościach regionu, księgą kontaktową, kalendarzem imprez gminnych, instytucjonalnych i powiatowych oraz informacjami z sąsiednich gmin i powiatów.
15. Uczestnicy grypy zamierzają podzielić gości na grupy: gości indywidualnych i zorganizowane grupy dzieci i młodzieży, wypoczywające na obozach, koloniach i w zielonych szkołach.
16. Główną barierą w rozwoju turystyki są za małe zasoby finansowe inwestorów na modernizację bazy turystycznej, za krótki sezon; ścieki przemysłowe i komunalne, które przez lata osłabiały wydolność jezior w procesach samooczyszczania;
17. Ciągle niepełna i nie aktualizowana baza danych służąca rzetelnej informacji turystycznej.

Opracowali : Justyna Marszałek i Krzysztof Lutowski

Partnerzy
Współpraca
Projekty
                                     Szablon pochodzi ze strony www.d4u.glt.pl                                   Stronę wykonał: © Krzysztof Lutowski, 2007